Grantové projekty

Národní centra kompetence

logo Financováno Evropskou Unií - Next Generation
Číslo projektu:TN02000020
Poskytovatel:Technologická agentura ČR
Příjemce dotace:Ústav přístrojové techniky AV ČR, v. v. i.
Realizace projektu:2023-2028
Dílčí projekt:CAEPO – TN02000020/004N (NPO)

Centrum pokročilé elektronové a fotonové optiky (CAEPO)

Centrum navazuje na předchozí CEPO a sjednocuje klíčové akademické a průmyslové hráče v ČR, kteří se zabývají výzkumem v oblasti elektronových, fotonových a kvantových technologiích. Aktivity Centra zvýší výzkumnou excelenci a aplikační relevanci akademických partnerů orientované na posílení transferu znalostí k průmyslovým partnerům zaměřených na elektronovou a světelnou mikroskopii a spektroskopii, pokročilé lasery a jejich aplikace, opto-vláknové sensory a sondy, mikro- a nanostrukturované povrchy a optické prvky, ultracitlivou detekci na hranici fyzikálních principů, ultrapřesnou metrologii aplikovatelnou ve výrobě, vývoj sofistikovaných prvků a systémů. Tato synergická spolupráce zvýší přidanou hodnotu výstupů průmyslových partnerů, 2/3 přiblíží a 1/3 udrží na úrovni světových lídrů.

Číslo projektu:TN02000122
Poskytovatel:Technologická agentura ČR
Příjemce dotace:Univerzita Palackého v Olomouci / Lékařská fakulta
Realizace projektu:2023-2028
Dílčí projekt:TEREP – TN02000122/001N (NPO)

REkombinantní TEchnologie pro MEDicínu (RETEMED)

Vytvoření centra kompetence pro dosažení aplikačního potenciálu v oblasti přípravy rekombinantních léčiv pomocí integrace výzkumných center vybudovaných v rámci OP VaVpI a OP VVV. Vytvoření výzkumné platformy pro rozvoj českého biotechnologického a farmaceutického průmyslu a obnovu Ústavu sér a očkovacích látek. Vývoj rekombinantních proteinů, molekulárních adjuvans a nosičových systémů pro produkci vakcín a terapeutik při léčbě a prevenci infekčních onemocnění, alergií, cerebrovaskulárních a zánětlivých onemocnění, a vývoji pokročilých analytických a diagnostických metod s využitím nanomateriálů. Vývoj komplexního kontejnerového mobilního systému pro produkci vakcín v emergentních případech (katastrofy, válečné operace atd.).

Číslo projektu:TN02000132
Poskytovatel:Technologická agentura ČR
Příjemce dotace:Ústav molekulární genetiky AV ČR, v. v. i.
Realizace projektu:2023-2026

Nové metody diagnostiky, sledování, léčby a prevence geneticky podmíněných nemocí (DIAMOD)

Projekt DIAMOD si klade za cíl zlepšit kvalitu diagnostiky nad rámec identifikace mutací v genomu a vytvořit základnu pro sledování progrese onemocnění a účinnosti terapie i pro testování a vývoj buněčných a genových terapií. Máme v úmyslu vyvinout nové produkty analytických, monitorovacích a terapeutických nástrojů. Konkrétní cíle jsou: i) vývoj nových analytických nástrojů a technologií pro urychlení diagnostiky a usnadnění diagnostického sledování vývoje a léčby vzácných onemocnění; ii) vývoj diagnostických přístupů umělé inteligence ( AI), vývoj a marketing digitální platformy pro lepší péči o pacienty, iii) vývoj humanizovaných preklinických modelů pro testování buněčné/genové terapie a iv) vývoj a buněčné terapie založené na NK buňkách.