Dne 8. Června 2012 s velkým úspěchem proběhl již pátý ročník studentské akce PhD konference IMG. Již tradičně vystoupili se svými prezentacemi nejenom studenti z našeho institutu ale i externí a zahraniční přednášející. Studenti se s četným publikem podělili o své objevy a zkušenosti s metodami, které využívají v laboratořích. Letošní hlavní zahraniční host, profesor Sebastian Jessberger z předního švýcarského institutu ETH v Zürichu, nás seznámil s molekulárními mechanismy neurogeneze. I tento rok mělo publikum možnost hlasovat pro nejlepší prezentace a tři nejlepší řečníci byli odměněni finanční odměnou od ředitele a dalšími hodnotnými dary od našich sponzorů. Samozřejmě ani letos nemohl chybět slavnostní raut a následná party, kde se všichni účastníci měli možnost podělit o své vědecké i nevědecké zkušenosti.
Dne 3. června 2011 úspěšně proběhla již čtvrtá PhD konference. Stejně jako v předchozích letech ve čtyřech sekcích vystoupili se svými přednáškami studenti z našeho institutu i externí přednášející. Studenti se s četným publikem podělili o své objevy a zkušenosti s metodami, které využívají v laboratořích.
Letošní hlavní přednáška patřila Heather Marlow, Ph.D. z předního vědeckého institutu EMBL v Heidelbergu, která nás seznámila s tématem evoluce tělních plánů ve vztahu k centralizaci nervového systému.
V sekci Career Development se s námi Ing. Radka Kolenovská (Clinical Operations Coordinator for Orion Clinical Services) podělila o své zkušenosti a kariérní možnosti v oblasti klinické medicíny.
I tento rok mělo publikum možnost hlasovat pro nejlepší prezentace a tři nejlepší řečníci byli odměněni finanční odměnou od ředitele a dalšími hodnotnými dary od našich sponzorů.
Samozřejmě ani letos nemohl chybět slavnostní raut a následná party, kde se všichni účastníci měli možnost podělit o své vědecké i nevědecké zkušenosti.
Druhou PhD konferenci jsme s nadšením zorganizovali v červnu 2009 (po úspěchu s tou první). Ve čtyřech tematicky rozdělených sekcích se studenti mohli podělit o své objevy a zkušenosti s metodami, které používají v laboratoři. Tento rok jsme provedli několik změn, které přispěly k vyšší kvalitě tohoto setkání. Pozvali jsme PhD studentku ze zahraničí a přidali přednášku z oblasti Career Development, která by měla studentům pomoci odpovědět na otázku: „Jaké mám pracovní možnosti po dokončení PhD studia?“.
Konference začala novinkami z oblasti imunologie. Mohli jsme slyšet o myeloidních buňkách a jejich životě a o novém adaptorovém proteinu přítomném v těchto buňkách. Další prezentace se věnovaly modelovým organismům a nabídly poznatky z oblasti enviromentální biologie a evoluci a vývoji oka. Pak následovaly přednášky o přípravě kondicionální knock-out myši a „bac-to-bac“ expresním systému. Na závěr byly prezentovány metody umožňující analýzu složení makromolekulárních komplexů in vivo a in vitro.
Hlavní prednáška patřila Vladimíru Soukupovi, který je na magisterském studiu na Katedře zoologie Univerzity Karlovy v Praze. Jelikož je prvním autorem publikace v časopise Nature, s velkým nadšením jsme si poslechli jeho studii zabývající se původem zubů obratlovců z evo-devo perspektivy.
V sekci Career Development se s námi Marek Minárik, výkonný manažer společnosti Genomac International, Ltd., podělil o své zkušenosti během PhD studia, postdoktorského života a počátcích své kariéry.
Taté tento rok vybírali všichni účastníci konference nejlepší prezentace a ocenili tři přednášející.
Nakonec nechyběla ani PhD Afterparty. Tentokrát jsme si mohli vychutnat úžasné speciality připravené profesionálním kuchařem. A tak jsme se kromě hlubokomyslných diskuzí o vědě mohli podělit také o své kuchařské objevy (v laboratoři i v kuchyni) a nechat se nadchnout tímto skvělým gastronomickým zážitkem.
Uspořádání první konference bylo opravdovou výzvou. Na prvním setkání studentů, pořádaném o rok dříve, vznikla myšlenka uspořádat vlastní PhD konferenci. Bylo důležité určit strategii, jak získat finanční podporu a technické zázemí, aby bylo možné připravit nejen vědecký program, ale také občerstvení během celé konference. Díky mnoha ochotným studentům se podařilo uspořádat vynikající setkání.
Konferenci zahájil ředitel IMG prof. Václav Hořejší. Následovalo dvanáct prezentací rozdělených do čtyř tématických sekcí. Přednášející ve svých prezentacích pokryly celou řadu metod, které sami používají v laboratoři. Studenti se mohli seznámit s metodami z oblasti genomiky a genové exprese, charakterizace specifických modelových organizmů a zobrazovacích technik v mikroskopii.
Úplně prvním hlavním řečníkem pozvaným na naši konferenci byl prof. Jiří Bartek, známý český vědec působící v Dánsku, který se zabývá buněčným cyklem a poškozením DNA.
Vědecká sekce byla ukončena zvolením dvou nejlepších prezentací, které byly vyhlášeny na Afterpárty. Nejlepšími příspěvky byly zvoleny přednášky o detekci malých RNA molekul pomocí „in situ“ hybridizace a o bakteriálních arteficiálních chromosomech představujících velkou výhodu pro studium genové exprese. Další úspěšné prezentace se zabývaly „CHIP on Chip“ metodou a konfokální a TIRF mikroskopií.
Afterpárty byla zahájena vernisáží fotografií „Tajemství Peruánských And“ zorganizovanou studenty, kteří se v létě 2008 vydali na výpravu do těchto úchvatných hor jižní Ameriky.
Konference byla zakončena volnou zábavou s občerstvením, kde studenti probírali jednotlivé přednášky, práci v laboratoři a mnoho dalšího a velice dobře se pobavili.