Laboratoř adaptivní imunity

Popularizace

Vědci pod mikroskopem #4: Peter Dráber (Ústav molekulární genetiky Akademie věd ČR) [www]

Mnoho nadějných léčiv se z výzkumu nedostane k lidem, říká český vědec [www]

Mnoho léčiv se z výzkumu nakonec nikdy nedostane k lidem, i když jejich vývoj zpočátku vypadá nadějně. Během výzkumu totiž nikdy není možné dopředu odhadnout, zda a kdy se nové léčivo bude moct použít na člověku. V rozhovoru s ČTK a Radiožurnálem to dnes řekl čtyřiatřicetiletý biochemik Peter Dráber, který dnes převzal prestižní Prémii Otto Wichterleho pro úspěšné mladé vědce. Je přesto optimistický a myslí si, že v posledních desítkách let výzkum léčiv hodně pokročil.

Pět nadějí české vědy: Mladí vědci uspěli v konkurenci tří tisíc kolegů a získali prestižní evropský grant. Zkoumají svět predátorů, tajemné molekuly i vzdálené hvězdy [www]

Po večerech Kateřina Sam jako malá kreslila a snila o tom, že bude dělat animované filmy. Dokonce ji vzali na FAMU. Ona se ale nakonec rozhodla zkusit studovat přírodovědu − konkrétně chování ptáků, i proto, že měla jako malá holka doma poštolky. Volba školy se nakonec ukázala být správná, i když se její zájem oproti původním představám posléze přesunul jinam. Stala se expertkou na potravní vazby mezi hmyzem, jeho predátory (ptáky, netopýry a dravým hmyzem) a rostlinami v tropických pralesích i lesích mírného pásma.