Cílem kurzu je poskytnout informace o nejnovějších vědeckých pokrocích na poli molekulární biologie, genetiky a biomedicíny s vybranými novými biotechnologickými přístupy.
Kurz je určen především pro doktorandy v oboru biomedicíny v 1. a 2. roce studia. Všichni ostatní zájemci jsou rovněž vítáni. Kurz je akreditován (MPGS0034) na Univerzitě Karlově.
Přednášky budou předneseny v angličtině předními vědeckými odborníky.
Na programu je okolo 43 přednášek s následující tématikou:
DNA/buněčné jádro: vztah mezi jadernou mikrostrukturou a funkcí, jaderná lamina, organizace a funkce 3D genomu, struktura a evoluce lidského genomu, chromozomy zárodečné dráhy ptáků.
RNA: RNA polymeráza II-organizace a řízení transkripce, regulace transkripce a sestřihu RNA, nekanonické RNA čepičky, nekódující RNA, molekulární mechanismy využívající malé RNA.
Bílkoviny: eukaryotická translace, struktura ribozómu, nástroje strukturní biologie, proteomika a proteomy, predikce struktury proteinů, priony.
Buněčná biologie a signalizace: mikrotubuly a signalizace, mikrotubuly v neuronálním vývoji, cytoskelet a buněčné organely, biologie bičíků a řasinek, integrativní biologie intermediárních mikrofilament.
Vývojová biologie: přerod vajíčka v zygotu, regenerace ploštěnek, indukované pluripotentní kmenové buňky a organoidy, Danio pruhované jako modelový systém ve vývojové biologii, srovnávací vývojová biologie tvaru obličeje.
Biomedicína – genomika: vzácné genetické varianty u mendelovsky komplexních nemocí, pokročilé sekvenační technologie, epigenetické poruchy a terapie, naváděné nukleázy a jejich využití v biomedicíně, base a prime editory.
Biomedicína – nádorová biologie: mutace v zárodečné dráze v rakovinách, metabolismus ADP-ribózy a požkození DNA v lidských chorobách, fibroblasty ve vývoji mléčné žlázy a rakoviny prsu, mitochondrie a regenerace jater, rakovina vaječníků a extrabuněčné vesikuly.
Biomedicína – hematologie a imunologie: regulace produkce imunitních buněk, imunitní paměť, molekulární triky bakteriálních patogenů pro manipulaci s hostitelem, centrální a periferální imunitní tolerance, autoimunita.
Workshopy: budování kariery ve vědě a alternativy, život s vědou, komunikace ve vědě, etika ve vědě a podvádění ve vědě.
Po skončení kurzu obdrží jeho účastníci zápočet do indexu.
Více informací o kurzu a online přihláška – https://pokroky.img.cas.cz/.
Termín registrace: 24. 10. 2024