25. – 26. května 2023 se uskutečnila v prostorách IMG v Krči tradiční ústavní konference. Po přednáškové části programu následovalo celoústavní shromáždění zaměřené na vědeckou práci na IMG a ocenění nejlepších publikačních výsledků za rok 2022.
Cena ředitele Ústavu molekulární genetiky (IMG) je prestižním oceněním vynikajících výsledků a přínosů autorských týmů IMG v oblasti vědeckého zaměření ústavu.
“Tato cena navazuje na přání bývalého ředitele IMG Josefa Římana, aby finanční prostředky z jeho pozůstalosti byly použity na ocenění jednotlivců a/nebo vědeckých týmů, kteří dosáhli nových a zásadních vědeckých poznatků v rámci své výzkumné činnosti během každého kalendářního roku,” říká současný ředitel IMG Petr Dráber a dodává: “Díky finanční podpoře z pozůstalosti Josefa Římana jsme každoročně schopni ocenit tři nejlepší publikace, které významně přispěly k pokroku a rozvoji oboru molekulární biologie.”
V roce 2022 se na třetím místě umístila publikace z laboratoře Hanky Hanzlíkové: „BRAT1 links Integrator and defective RNA processing with neurodegeneration“, publikovaná v Nature Communications.
Druhé místo získala laboratoř Petra Svobody za publikaci: „Structural and functional basis of mammalian microRNA biogenesis by Dicer“, publikovaná v Molecular Cell.
A konečně, první místo bylo uděleno laboratoři Ondřeje Štěpánka za publikaci: „Unique roles of co-receptor-bound LCK in helper and cytotoxic T cells“, publikovanou v Nature Immunology.
Ředitel ústavu se ve svém příspěvku věnoval především problematice podmínek vědecké práce na IMG. V úvodu se zmínil o 70-ti letech od zveřejnění publikace zakladatele našeho ústavu Milana Haška o vegetativní hybridizaci, která byla jedním ze základních kamenů objevu získané imunologické tolerance; tento objev byl v roce 1960 oceněn Nobelovou cenou, bohužel jen F. M. Burnetovi a P. Medawarovi.
Dále se zaměřil na laboratorní deníky a skladování výzkumných dat na IMG. Zmínil, že tato problematika byla na IMG zmapována v rámci dotazníkového šetření, které ukázalo velkou heterogenitu v této oblasti. Zdůraznil význam využívání elektronických laboratorních deníků (ELN) a jejich úlohy při uplatňování principů FAIR (Findable, Accessible, Interoperable a Reusable) v rámci výzkumných dat.
Informoval o probíhající diskusi na úrovni Centra pro transfer technologií AV ČR (CETTAV), vedení IMG a vedení infrastruktury CZ-OPENSCREEN ohledně ELN a o možnostech tvorby vlastního ELN-IMG. V další části informoval o několika nejlepších výsledcích IMG v roce 2022 a udělil ocenění za tři nejlepší publikace za toto období.
V závěrečné části poděkoval všem zaměstnancům za kooperativní přístup k řešení všech pracovních úkolů a za účast na shromáždění a konferenci. Zdůraznil, že covidová pandemie vedla k přesunu celoústavní konference spojené s večírkem na konec května. Vzhledem k pozitivním ohlasům budeme v této tradici pokračovat i v dalším roce.