Václav Hořejší: Koronavirus slábne. Možná ho už nebude na kom zkoumat

4. 6. 2020 IMG v médiích

Nový virus řádí už několik měsíců. Pořád to je ale krátká doba na to říct, jestli se vůči němu lidstvo stane imunní.


Je člověk po prodělané infekci imunní? Bude ochranou vakcína? Otázky pro mimořádného hosta Jak to vidí… molekulárního imunologa Václava Hořejšího.

Nový virus řádí už několik měsíců. Pořád to je ale krátká doba na to říct, jestli se vůči němu lidstvo stane imunní. „Zdá se ale velmi pravděpodobné, že lidé imunní budou. Protože to tak většinou u infekčních onemocnění bývá,“ je přesvědčen Václav Hořejší.

„Otázka je, jak dlouho budou imunní. Můžeme soudit podle analogií s podobnými viry, že by to mohlo být minimálně několik měsíců. Možná i několik málo let,“ odhaduje molekulární imunolog.

Bude lidstvo imunní?

Výzkum stále pokračuje. Je ale potřeba, aby vědci měli dostatek informací. „Protilátkových testů je dnes už dost. Liší se svojí citlivostí a kvalitou. V zásadě se ale na ně můžeme spolehnout.“

„Problém může být, že nebudeme mít dostatek lidí k ověřování imunity. Jestli mají protilátky, zjistíme spolehlivě. Ale jestli jsou skutečně imunní, bychom zjistili, pokud by byli znovu vystaveni viru, a nemoc by neprodělali.“

„To by ale předpokládalo, že tu s námi virus pořád bude, bude nás infikovat. Je docela možné, že to tak nebude. Virus zmizí a my se skutečnost nikdy nedozvíme,“ nastiňuje vědec možný scénář.

Pomůže vakcína?

Antivirotika už existují a testují se. Otázka vakcíny je ale běh na dlouhou trať. Dokonce je možný podobný scénář, jako tomu bylo u onemocnění SARS před 17 lety.

„Určitě bude vakcína časem vyvinuta a schválena k použití. Může se ale stát, že ji už nebude na kom vyzkoušet. Virus díky karanténním opatřením zeslábne natolik, že pandemie vyhasne.“

Konspirační mlha kolem koronaviru

Díky pandemii můžou lidé sledovat vědu v přímém přenosu. Vidí různé názory akademické obce ve vědeckých časopisech i nedopečené výsledky různých výzkumů. Otázkou stále zůstává, kde se virus vzal. Unikl skutečně z laboratoře? 

„Teoreticky to možné je. Dokonce se to již v minulosti stalo. Například z britské laboratoře unikl před třiceti lety virus planých neštovic. V případě koronaviru se ale vědci přiklánějí k teorii, že virus pochází od netopýrů.“

„Do lidské populace se ale nedostal na wuchanské tržnici, jak se původně myslelo. Na člověka virus přeskočil mnohem dřív. Po prvním přenosu na člověka musel nějakou dobu kolovat a přizpůsobovat se novému hostiteli.“

„Teprve později se rozšířil ve Wuchanu, protože tam našel příznivé podmínky. Odkud ale virus pocházel primárně, nevíme. A pravděpodobně to nebudeme vědět nikdy,“ uzavírá imunolog Václav Hořejší.

 

Autoři: Zita Senková, opa

 

 

Kontakt:

prof. RNDr. Václav Hořejší, CSc.,
tel.: 296 442 465, e-mail: vaclav.horejsi@img.cas.cz,
web: www.img.cas.cz/vyzkum/tomas-brdicka

 

Původní článek a audio na www.dvojka.rozhlas.cz nebo také v pdf verzi.

Sdílet tento příspěvek